Енергийно потребление на сградите в KWh/m2 годишно
Изброените задължителни параметри показват една изключително ниска енергийна потребност на цялата сграда, близка до нулевите стойности. Възможно е даже да се постигне дори положителен енергиен баланс, т.е. сградата да произвежда повече енергия отколкото използва.
Първите пасивни сгради в Европа преди 15 години са чисто експериментални. Първоначално това са ограничени инвестиционни проекти, предимно с еднофамилни къщи. Постепенно с натрупания опит, професионални научни изследвания и анализи на вече построеното се стига до категорични резултати и методики за проектиране с надежден резултат на готовия продукт. Днес в Европа вече има построени хиляди пасивни сгради: еднофамилни и многофамилни жилищни сгради, училища и детски градини, офис сгради.
Първата пасивна къща в Дармщадт, Кранихщайн, Бот, Ридер, Вестмайер
Термографска снимка на пасивната къща в Кранихщайн
Всички глобални тенденции в строителния бизнес, а особено в Европа са в посока на движение към пасивния стандарт. Нещо повече – Европейският съюз планира постепенното въвеждане на пасивния стандарт като задължителен за всички новопроектирани жилищни сгради до 2020г. Това означава, че всички мерки, взети в тази посока от инвеститорите в настоящето ще доведат до запазване на стойността на построеното от тях, когато стадартът се превърне в норма.
Ето основните черти, които отличават пасивните сгради:
Компактна форма и добра изолация
Всички компоненти на външната обвивка на сградата са изолирани по такъв начин, че U-стойността на съответната конструкция не надвишава 0.15 W/(m²K)
Южна ориентация и мерки срещу засенчване
Пасивната употреба на слънчевата енергия е важен фактор при пасивните сгради
Енергоефективни стъклопакети и прозоречни профили
Прозорците (комбинирани стъклопакета и прозоречните профили) трябва да гарантират U-стойност не надвишаваща 0.8W/(m²K) с коефициент за слънчеви печалби G около 50%
Въздухонепроницаемост на външната обвивка на сградата
Изтичането на въздух (инфилтрацията) през неуплътнени връзки трябва да е по-малко от 0.6 от обема на сградата за час.
Пасивно предварително затопляне/охлаждане на пресния въздух
Пресният въздух може да бъде доставен в сградата през подземни въздуховоди, които обменят топлина с почвата. По този начин въздуха се затопля предварително до температура над 5°C дори през най-студените зимни дни.
Възстановяване на енергията от отработения въздух (рекуперация) с високо кпд чрез използване на топлообменник въздух – въздух
По-голямата част от осезаемата топлина в отработения въздух се предава на постъпващия пресен въздух (топлообмен над 80%)
Доставяне на битова гореща вода с използване на възобновяеми източници на енергия
Слънчеви колектори или термопомпи за доставяне на енергия за гореща вода
Енерго-спестяващи електроуреди
Уредите с ниска консумация: хладилници, фурни, осветление, перални и миялни машини, сушилни са крайно необходими в пасивната сграда.